Лiкар.iнфонд

Лiкар.iнфонд
Home / Реформы и инициативы / Семья для каждого ребенка:... / Підсумки проведення семінару-практикуму по сімейним формам...

Підсумки проведення семінару-практикуму по сімейним формам влаштування дітей-сиріт «Родина для кожної дитини»

 
РЕЙТИНГ: 8974

Організатор: МБФ «Лікар.інфонд»

За підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»

LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy
10-11 червня у Києві пройшов семінар-практикум по сімейним формам влаштування дітей-сиріт
, присвячений запобіганню соціального сирітства, влаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у родини, в тому числі – створенню прийомних сімей. Слухачі були представлені журналістами, співробітниками соціальних служб і служб у справах дітей, благодійними недержавними організаціями, волонтерами, прийомними родинами з Києва та області, Одеси, Запоріжжя, Чернігова, Донецьку, Харкова.

LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy
10 червня
представники одного з центральних польських щоденних видань «Газети «Виборча», журналіст Дорота Фронтчак та координатор соціальних проектів Анна Колтунович, представили українцям 10-річний досвід Польщі – шлях від приватних ініціатив до законодавчої реформи (новий закон прийнято у квітні 2011 року). В результаті, якісно змінюється уся система роботи з родинами групи ризику, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Саме соціальна акція Газети «Виборча» у поєднанні із зусиллями громадських організацій дали поштовх цьому процесу, зігравши в ньому значну роль. Отже, поляки поділилися досвідом співпраці ЗМІ з НУО та державними інстанціями у провадженні соціальних змін.

Волинець Людмила, співголова Правління ВГО «Служба захисту дітей», проаналізувала реалії України в проекції польського досвіду. Вона наголосила на відмінності й унікальності ситуації в Україні, яка власними зусиллями, без підтримки та заохочувань з боку міжнародної спільноти, розпочала шлях до реформи системи державної підтримки і виховання дітей-сиріт, обравши пріоритетом сімейні форми.

LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy
Україна має дуже велику кількість дітей, понад 80%, що виховуються в інтернатних закладах і не підлягають усиновленню. Завдяки активній законодавчій роботі і співпраці з виконавчими органами влади, соціальними службами кількість дітей, що виховуються в школах-інтернатах в 2010 році складає 5412 чоловік, що є в два рази меншою, ніж в 2004 році, коли роботу по реформуванню системи було розпочато.

Цих дітей розміщено в прийомні родини і дитячи будинки сімейного типу. В 2010 році 9024 дитини виховувались в прийомних родинах та ДДСТ. Як один з важливих показників реалізації законодавчих норм є скорочення усиновлення українських дітей іноземцями протягом періоду 2004 – 2010 рр майже вдвічі. Пані Волинець підкреслила важливість вдосконалення системи державного контролю при створенні нових прийомних родин, підтримки і постійного активного соціального супроводу процесу виховання дітей в таких родинах.

За словами Катерина Бороздіної, начальника відділу сімейних форм виховання Державного департаменту з питань усиновлення і захисту прав дітей, причина таких позитивних змін полягає в системній роботі та державній підтримці сімейних форм виховання дітей.

Через те, що на утримання дітей в прийомних родинах виділяються значні для багатьох слаборозвинених регіонів кошти (в 2010 р. на дитину до 6 років держава виділяла 1632 грн, старше 6 років 954 грн), необхідно забезпечити систематичних контроль та активну роботу соціального супроводу, щоб звести до мінімуму можливість випадків порушення прав дітей.LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy

Дар`я Касьянова, керівник програм і проектів Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», поділилася специфікою роботи НДО в сфері розвитку сімейних форм виховання у сучасних українських умовах. Розповіла про досвід роботи, успіхи й складнощі в реалізації програми «Розвиток сімейних форм виховання дітей» фонду «Розвиток України», повідомила про старт нового соціального пілотного проекту з реформування інтернатної системи в Дніпропетровській області.

Також вона розповіла про досвід реалізації унікального для України інтернет-проекту www.sirotstvu.net, в результаті роботи якого вже 1841 дитина була всиновлена.

Євгенія Ткаченко, Президент ВГО «Магнолія» на власному досвіді показала особливості роботи ЗМІ при висвітленні проблем дітей без батьківської опіки, акцентуючи увагу на морально–психологічні аспектах усіх учасників інформаційного поля, розповіла про важливість врахування інтересів і прав дитини при підготовці публічних матеріалів, про вдалу співпрацю недержавних організацій та ЗМІ в проекті «Цій дитині потрібна родина».

Особливо цікавою стала дискусія між учасниками семінару стосовно висвітлення в ЗМІ інформації про дітей з вадами розвитку. Аудіторії дуже цікаво було більш докладно дізнатись про новий для України, впроваджений новим Законом в  Польщі, порядок підтримки прийомних і біологічних родин родинами-асистентами, що опікуються 15-ма подібними родинами і допомагають вирішувати в співпраці з соціальними службами вся питання і проблеми цих сімей.

Для України, де практично відсутня робота з родинами групи ризику, задля попередження вилучення дитини, і майже не провадиться робота з повернення дитини у біологічну родину, польський досвід був корисним та викликав інтерес соціальних працівників.

Також  була приділена увага  інформаціі про плани в Польщі до 2020 року збільшити до 10 років вік дітей без батьківської опіки, яки мають виховуватись виключно в сімейних формах та про розформування великих інтернатних закладів до розміру, що опікується не більше 14 дітьми.

Це, за думкою спеціалістів з сімейних форм виховання, зменшить психологічні травми дітей та дозволить ефективніше застосовувати засоби індивідуального підходу до дитини.

11 червня відбувся практичний тренінг Людмили Петрановської «Роль прихильності в житті дитини».

LIKAR.INFUND Reformy i iniciativyЛюдмила Петрановська - відомий педагог-психолог, експерт з сімейного влаштування дітей-сиріт, член Асоціації спеціалістів сімейного влаштування «Родина для дитини», лауреат Премії Президента РФ в сфері освіти, автор багатьох книг з особливостей виховання прийомних дітей і подолання важкої поведінки. Автор тренінгів для спеціалістів з сімейного влаштування, волонтерів дітей-сиріт.

Розлади прихильності - ключова проблема у виникненні особливостей поведінки і стану здоров’я дітей, які пережили порушення зв’язку батьки-дитина.

Метою тренінгу було дати учасникам розуміння, співчуття психологічних проблем дитини, позбавленої батьківської турботи, і через розуміння, прийняття цих проблем привести до здатності долати їх, в тому числі в періоді адаптації). Тема прихильності є ключовою у прийомних дітей в розумінні тих особливостей, які проявляються у прийомних дітей при взаємодії з прийомними батьками і з соціумом в цілому.

Тренінг, методика подачі матеріалу, атмосфера співпраці тренера і слухачів заслуговує найвищої оцінки. Дещо сказалась змішаність аудиторії, серед якої були як співробітники соціальних служб, так і безпосередньо прийомні батьки.

Обидві ці групи дбають про дитину, але функції та порядок здійснення зобов’язань щодо дитини у соціальних робітників і батьків різні, і на майбутнє доцільним стане розподіл цих аудиторій на різні групи. У слухачів було багато практичних питань і тренінг пройшов в атмосфері взаємопідтримки і довіри, надихнув на терпіння і віру в успіх у вихованні прийомних дітей.

(Фотогалерею семінару-практикуму по сімейним формам влаштування дітей-сиріт «Родина для кожної дитини» Ви можете побачити тут.)

Презентації:

- Соціальні акції газети "Виборча";

- Прийомні сім'ї. Кампанія 2006-2007;

- Профілактична робота с сім'ями,травень 2011 (Польща);

- Прийомні сім'ї (неродинна опіка): досвід, потреби, проблеми.Звіт по  результатам анкетування.(Польща)

- Захист права дитини на сімейне виховання. (Волинець Л.С.)