Лiкар.iнфонд

Лiкар.iнфонд
Home / Реформы и инициативы / Семья для каждого ребенка:... / Про досвід Газети "Виборчей" ( Польща) у змінах в системі...

Про досвід Газети "Виборчей" ( Польща) у змінах в системі соціального захисту дітей-сиріт

 
РЕЙТИНГ: 8389

ПРО ГАЗЕТУ «ВИБОРЧА»

 LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy«Gazeta Wyborcza» є лідером громадської думки у Польщі серед найбільших щоденних газет. Заснована в 1989 році в якості платформи для перших демократичних парламентських виборів. Вона заснована була групою журналістів і активістів демократичної опозиції.

«Газета» починалася як 8-сторінкова газета з тиражем 150 тисяч екземплярів. Сьогодні продається, в середньому за день, 370 тисяч екземплярів (у суботи видання досягає 700-800 тисяч екземплярів). Читають її протягом тижня 4,3 млн. чоловік.

У серпні 2008 року був запущений оновлений Інтернет-сервіс www.wyborcza.pl. Читачі мають доступ до змісту щоденної «Gazeta Wyborcza», де «на живо» інформація обговорюється, доповнюється коментарями, де можна ознайомитися із думками та блогами журналістів, а також до відео контенту, яке створюється в сучасній телевізійній студії Агора.

СОЦІАЛЬНІ ПРОЕКТИ

«Газета» з моменту її створення брала активну участь у вирішенні соціальних проблем. Зміни в соціумі, системі освіти, а також системні зміни з метою поліпшення життя бідних, потребуючих людей та меншин – є частиною місії «Газети».

1994 році розпочалася перша акція «Газети» – «Народжувати по-людськи», яка протягом 17 років свого існування (повертається в колонках «Газети» приблизно раз на 5 років) повністю змінила обличчя польських пологових будинків.

У 2007 році утворилася Редакція Соціальних Дій – частина редакції «Газети», яка працює виключно з планування та здійснення соціальних проектів. Деякі з них стосуються актуальних питань, а саме: «Діти у домівку», який промував прийомних батьків і боровся за законодавчі зміни, які повинні прийматися для захисту сім’ї і дітей; «Ми наркополяки», який боровся за поліпшення доступу до лікування наркозалежності в Польщі, а також за зміни у Законі про наркотики чи «Вмирати по-людськи», який поширював хоспісну опіку.

Частина проектів не бере безпосередньої участі в ініціації процесу, але сприяє їхньому фундаментальному початку. Прикладом таких проектів може бути постійно діючий з 2006 року проект «Польща бігає», яка поширює важливість бігу та спорту в цілому, а також «Поляки, від-ваги», в ході якого, разом з командою журналістів схудло 24 тис. поляків.

На даний момент «Газета» реалізує проект «Народити по-людськи. Дозвольте нам привітатись»; «Лікувати по-людськи» та «Школа 2.0», який допомагає польським школам встановити сучасні інформаційні та комунікаційні технології.

«ДІТИ У ДОМІВКУ»
LIKAR.INFUND Reformy i iniciativy

У Польщі понад 25 тисяч дітей знаходяться в інституційних дитячих будинках. Цих дітей вилучають із сімей через звичайну недбалість або брак коштів.

В 2007 році було проведено акцію «Діти у домівку».

У її рамках:

*Було проведено розмови з експертами про те, як краще підтримувати сім’ю в умовах кризи і як реформувати систему опіки прийомних сімей;

* Було проведено розмови з державними чиновниками, прийомними сім’ями та вихователями дитячих будинків;

* Було проведено промування опіки прийомними сім’ями;

* Змагалися за тісну співпрацю та зв’язок між прийомними сім'ями та Районними Центрами Допомоги Сім’ї (державний орган, створений для розвитку та контролю прийомних сімей);

* Писали інтервенційні тексти для допомогти прийомним сім'ям;

* Шукали прийомні сім’ї для особливо важких випадків (дитина-інвалід 15-річного віку, четвірня);

* Писали про програми самостійності дорослих вихованців будинків дитини;

* Провели річну кіно-освітню акцію, в якій діти з дитячих будинків та прийомних сімей один раз на місяць ходили в кіно і після сеансу фільму було організовано освітні та мистецькі семінари, а також проводилося спілкування з цікавими людьми;

* Створили Інтернет-ресурс dzieciakidodomu, на якому постав цікавий форум. На цій Інтернет-сторінці ми розміщували важливі документи, закони, правила і новини.

Акція викликала великий інтерес у інших польських ЗМІ (телебачення, щотижневі оглядачі), а в довшій перспективі призвела до змін у системі підтримки прийомних сімей та догляду за дитиною (новий революційний закон був прийнятий у квітні 2011 року).

ДОСВІД ПОЛЬЩІ -УКРАЇНІ

10 червня в Києві відбудеться значна для україно-польської співпраці подія – семінар-практикум представників Газети «Виборча» «Прийомна родина: від ініціативи до реформи. 10-річний досвід Польщі. Практичні поради».

Журналіст Дорота Фронтчак та координатор соціальних проектів Анна Колтунович проведуть одноденний семінар про співпрацю НУО зі ЗМІ та державними інстанціями та поділяться досвідом проведення соціальних акцій.

Також будуть представлені основи, хід та результати акції «Дитина додому» і становище дітей-сиріт та прийомних сімей в Польщі сьогодні. Соціальна акція Газети «Виборча» викликала великий інтерес у інших польських ЗМІ і призвела до реформи у системі підтримки прийомних сімей та догляду за дитиною (новий закон прийнято у квітні 2011 року).

Готовність наших польських колег ділитися досвідом із сімейного влаштування дітей-сиріт необхідна зараз Україні – всиновлювачам, прийомним батькам, соціальним робітникам, представникам громадських організацій. Цей досвід безцінний для представників наших ЗМІ, адже польські журналісти розповідатимуть на власному прикладі, як якісно висвітлювати та ефективно пропагувати ідею прийомних родин.

ПРО ЛЕКТОРІВ

Дорота Фронтчак (Дорота Frontczak), координатор громадських проектів «Газети Виборчої», організатор акцій «Народжувати по-людськи» («Rodzi? ро ludzku»), «Вмирати по-людськи» ("Umiera? ро ludzku"), «Лікувати по-людськи», («Leczy? ро ludzku»), «Дитина додому» («Dzieciaki do domu»). Має найбільший стаж у відділі громадських проектів, працюючи в ньому з моменту його створення в 2007р.

Неодноразово проводила семінари та презентації для представників громадських організацій з Європи на теми планування та проведення громадських кампаній, роботи із ЗМІ, урядовими організаціями, системи оцінки успішності громадських кампаній і т. ін. Основна спеціалізація - співпраця громадських організацій з ЗМІ.

Анна Колтунович (Ганна Koltunowicz), координатор громадських проектів з боку Фундації Агора, організованої в рамках холдингу «Агора» для реалізації широкого спектру суспільних проектів (спорт, освіта, наука, охорона здоров'я) і проведення благодійної діяльності. Представляла Міністерство Праці та Суспільної Політики Польщі як партнера Газети в рамках акції «Дитина додому» ("Dzieciaki do Domu"). Має великий стаж роботи в якості експерта Міністерства Праці та Суспільної Політики Польщі.

Неодноразово проводила семінари та презентації для співробітників державних відомств з організації соціального захисту на тему допомоги соціально вразливим категоріям населення, допомоги дітям-сиротам, неблагополучним сім'ям і пр. Основна спеціалізація - система усиновлення, допомога дітям-сиротам і організація ефективної моделі опіки над такими дітьми.